Robert Clary

Robert Clary – urodzony 1 marca 1926 jako Robert Max Widerman – amerykański aktor, wokalista i malarz pochodzenia francuskiego.

Jego rodzice pochodzili z Polski, skąd w 1923 roku wyemigrowali do Paryża. W wieku 12 lat rozpoczął karierę profesjonalnego wokalisty. Ze względu na swe żydowskie pochodzenie, we wrześniu 1942 roku wraz z rodzicami został uwięziony w obozie przejściowym Drancy, skąd w dniu 27 września wyruszył w transporcie do Auschwitz.

Na stacji kolejowej w Koźlu odbyła się selekcja młodych mężczyzn i kobiet – Widerman szczęśliwym zbiegiem okoliczności został wybrany do opuszczenia transportu – co ocaliło mu życie. Z transportu liczącego 1004 osób – 698 (w tym rodzice Widermana) zostało zagazowanych w Auschwitz II, 175 zostało na kozielskiej stacji wyselekcjonowanych do pracy a dalszych 131 uznano za zdolnych do do pracy w obozie Auschwitz.

Widerman początkowo trafił do obozu Ottmuth w dzisiejszym Otmęcie, będącym częścią Krapkowic, gdzie pracował w fabryce obuwia. Po likwidacji obozu Ottmuth w kwietniu 1944 roku został przeniesiony do Arbeitslager Blechhammer, W Blechhammer jego talent wokalny i sceniczny został zauważony i pod koniec pobytu w obozie został zaangażowany do teatru obozowego, który został zainicjowany przez nowego komendanta – SS-Untersturmfuehrera Kurta Klippa.

W styczniu 1945 przeżył Marsz Śmierci do Gross Rosen a następnie do Buchenwaldu, gdzie 12 kwietnia 1945 roku doczekał wyzwolenia przez wojska amerykańskie.

Po wojnie zaangażował się w show business we Francji a później w USA, występując w licznych spektaklach teatralnych, filmach i serialach. Przybrał wtedy swój artystyczny pseudonim - Robert Clary.

Najbardziej znane produkcje z udziałem Roberta Clary’ego to:
 

  • serial Hogan’s Heroes (1965-1972)
  • film Hindenburg (1975)
  • serial Moda na sukces (1989-1991)

Jako wokalista nagrał wiele płyt z muzyką jazzową i filmową.

Jest autorem wydanej w 2001 roku autobiografii From the Holocaust to Hogan’s Heroes The Autobiography of Robert Clary.« Wróć