Arno Lustiger

Arno Lustiger – (ur. 7 maja 1924; zm. 15 maja 2012) - historyk i pisarz niemiecki, wywodzący się z rodziny polskich Żydów z Będzina. Jest jednym z najbardziej znanych świadków i historyków Holokaustu w Niemczech.

Dzieciństwo spędził w Będzinie, gdzie do 1939 r. uczęszczał do szkoły żydowskiej (gimnazjum im. Furstenbergów) i był członkiem wielu młodzieżowych organizacji żydowskich

Gdy na początku 1943 r. dla Żydów z Będzina utworzono getto, rodzina Lustigerów ukrywała się w piwnicy. Po kilku dniach od momentu likwidacji getta i wywózki Żydów do Auschwitz-Birkenau w sierpniu 1943 r. dobrowolnie zgłosili się do zakładu pracy przymusowej w Będzinie-Małobądzu, a następnie zostali skierowani do obozu pracy przymusowej w Górze Św. Anny (Annaberg). Potem Arno został deportowany do obozu Ottmuth (Otmęt), a później Blechhammer w Sławięcicach (podobóz Auschwitz). Dwa tygodnie przed przybyciem Arno do obozu koncentracyjnego Blechhammer jego ojciec został stamtąd przeniesiony do Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął.

W styczniu 1945 był uczestnikiem tzw. marszu śmierci do Gross Rosen a następnie do Buchenwaldu, skąd po pewnym czasie przeniesiono go do obozu Langenstein-Zwieberge. Podczas ewakuacji tego obozu (tzw. drugi marsz śmierci) zdołał uciec i dotrzeć do wojsk amerykańskich.

Po wojnie pozostał w Niemczech i osiadł we Frankfurcie nad Menem Od lat 80-tych XX wieku poświęcił się pracy publicystycznej i naukowej oraz działalności w organizacjach upamiętniających Zagładę.

Jest autorem książki "Czerwona Księga. Stalin i Żydzi" stanowiącej pierwszą tak kompletną próbę analizy stosunku władzy socjalistycznej do problematyki żydowskiej. Ponadto napisał wiele artykułów i książek o przeszłości niemiecko-żydowskiej, wojnie domowej w Hiszpanii, żydowskim ruchu oporu i prześladowaniach Żydów przez Stalina. Jego książki zostały opublikowane w kilku językach.

W latach 2004-06 r. był profesorem we Fritz-Bauer-Institut we Frankfurcie, jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Poczdamie.

Otrzymał liczne państwowe i akademickie nagrody i wyróżnienia.

Kuzynem Arno Lustigera był zmarły w 2007 roku katolicki arcybiskup Paryża - kardynał Jean-Marie Lustiger. Podczas uroczystości pogrzebowych kardynała, Arno odmówił kadisz – żydowską modlitwę za zmarłych.« Wróć