Wystawa "Obóz Judenlager w Sławięcicach"

W dniach 5-30 grudnia 2011 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu przy ulicy Damrota 32 odbyła się wystawa kończąca pierwszą część naszego projektu  „JUDENLAGER”. Projekt miał na celu odszukanie oraz weryfikację istniejących do dzisiaj dokumentów oraz materialnych śladów w/w obozu a także a może przede wszystkim zapoznanie  mieszkańców naszego miasta z historią obozu oraz unaocznienie im  bezmiaru cierpień i okrucieństwa, których doświadczali każdego dnia więźniowie tego obozu.
Jest też naszym skromnym wkładem w oddanie hołdu pomordowanym tam ludziom.

Wystawa powstała w oparciu o pozyskane materiały, między innymi z Instytutu Yad Vashem z Jerozolimy, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau z Oświęcimia oraz wspomnienia byłych więźniów obozu i informacje uzyskane od badaczy z USA, Francji, Niemiec i Polski .
Dodatkowo została wykonana makieta w skali 1:25 istniejącego do dzisiaj krematorium oraz dwóch betonowych wież strażniczych z fragmentami ogrodzenia. Niespotykanym efektem końcowym, jest wykonany przez uczestników projektu unikalny film – komputerowa wizualizacja obozu „JUDENLAGER” z końcowego okresu jego istnienia. Została ona wykonana w oparciu o analizę amerykańskich zdjęć lotniczych, niemieckich planów, zdjęć powojennych i wizji lokalnych połączonych z pomiarami terenowymi obiektu.  Wystawę odwiedziło ponad 500 osób. Obecnie planujemy jej wznowienie w jednym z okolicznych muzeów.
 

« Wróć